13 Bře
2024


Plstění neboli plsť je textilní netkaný materiál z ovčího rouna, který je lidstvu znám již mnoho let. Jestliže chcete mít bližší představu, jak vypadá, a kdy jej lidé využívali v minulosti, zhlédněte některý z prvorepublikových černobílých filmů, například Eva tropí hlouposti, v němž si zahrál hlavní roli Oldřich Nový. Ve filmu nosí muži na hlavách klobouky vyrobené z plsti, a to by vám mohlo alespoň napovědět, že za první republiky byla plsť přítomna snad v každé domácnosti.

plstěné klobouky

Pánské klobouky ale nejsou zdaleka jediný výrobek, kde se plstění uplatní, z plsti můžete zhotovit celou řadu krásných výrobků i vy doma. Stačí opatřit několik různobarevných plátů plsti a můžete začít. Tento materiál se dobře stříhá, sešívá, prošívá, lepí, vyplňuje různými výplněmi a vzájemně kombinuje s dalšími vesměs přírodními materiály, například s dřevem, slámou, sklem, kameny, pískem, provázky či papírem.

výrobky z plstění

Z plstění lze zhotovovat krásné figurky a schází-li vám nápady, zalistujte na Internetu, naleznete tu desítky, možná stovky námětů, jak vyzdobit dětský pokoj či jiné místnosti v domě. Plstění vám vlastně dává příležitost konečně odložit mobilní telefony a začít tvořit přirozeným způsobem, dle vlastní tvůrčí fantazie a nápaditosti. Dejte dětem více možností, aby se zabavily touto hrou a přestaly se zajímat o víceméně negativně laděné počítačové hry, kde se podporuje mnoho forem viditelného, ale i skrytého psychického násilí a vydírání.

Plstění, to je především veselý barevný svět zvířátek, motýlů, rostlin, andílků, domečků, lidských postaviček, přívěsků, náramků, náušnic, betlémů, vánočních ozdob, a dokonce i oblečení nebo domácí obuvi. Mnohé překrásné výrobky můžete vidět naživo v některých muzejních expozicích, například v Národním muzeu v přírodě na Veselém Kopci, v muzeu v Říčanech, anebo v Technickém muzeu v Brně.


https://www.fiket.cz
marekrohlik@seznam.cz