15 Led
2024


Víte, že existují nejen palety ze dřeva, ale i z plastu? Není to ovšem plastická hmota, jakou známe z běžných domácích spotřebičů, hraček či elektroniky, zde se jedná o velmi pevný, tvrzený plast, který svými vlastnostmi překoná i vaše některá očekávání.

modré palety ze dřeva

Nábytek – jedinou nepřekonatelnou vlastností dřevěných palet je možnost demontovat je na dílčí části a z nich vyrábět svérázný nábytek. Někteří výrobci si s tím doslova hrají a struktura proschlého dřeva je v případě nových palet mnohdy velmi pohledná, a tak není divu, že jsou výsledky jejich práce skutečně obdivuhodné, ale tím bychom výčet výhod dřevěných palet uzavřeli.

dřevěné palety

Nosnost – zaměřme se nyní na nosnost plastových palet. Zatímco ty ze dřeva unesou na svém hřbetu sotva dvě tuny, a to ještě musí být náklad situován na celé ploše palety, ty plastové zvládnou přenášet až pět tun nákladu. A to po celou dobu jejich životnosti, která je mnohonásobně delší. Umíte si představit pět tun zátěže? To je podobné, jako kdybyste si na záda naložili přibližně osmdesát automatických praček.

Životnost – dřevěná paleta zvládne jen několik jízd kamionem nebo vlakem či plaveb lodí, neustálý pohyb nákladu jim příliš nesvědčí, a teprve ne manipulace s břemeny vysokozdvižným vozíkem. Někdy i po pár dnech či týdnech je nutné ji stáhnout z provozu, načež skončí ve spalovně nebo na skládce. Plastové palety snesou stovky jízd a slouží v provozu mnoho měsíců až let. Některé zdroje uvádí, že životnost palet z plastu je v porovnání s těmi ze dřeva až devítinásobná.

Údržba – zkoušeli jste někdy důkladně vyčistit dřevěnou paletu? Pokud ne, ani se o to nepokoušejte, protože to není možné, neboť je to jen hrubě opracované řezivo. Můžete ji pouze zhoblovat nebo zbrousit, ale tím zas ztenčíte její povrch, a navíc je to zbytečně drahé. Plastovou paletu naopak stačí jen opláchnout vodou a vhodným saponátem, a máte hotovo.


https://www.fiket.cz
marekrohlik@seznam.cz