25 Srp
2023


Máte domluvenou návštěvu elektrikáře, protože potřebujete ohledně elektroinstalace cosi pozměnit či rekonstruovat? Pak byste měli mít jasno v některých bodech, které si tu můžeme v krátkosti připomenout.

Kde budou svítidla – už víte, kam umístíte všechny závěsné lampičky, lustry a další svítidla, pro něž je nutné vybudovat kabelový rozvod? Toto je například případ lampiček na zdi u postele, zákoutí v obývacím pokoji, osvětlení nábytku, stropní bodová podhledová svítidla, osvětlení nad kuchyňskou linkou, bezpečnostní osvětlení v dětském pokoji, osvětlení v dílně, nad psacím stolem atd. Elektrikář z Prahy 10 Technologie budov vám v tomto směru může poradit

elektrické rozvody

Rozmístění zásuvek – podobně, jako se svítidly, budete nakládat i se zásuvkami. Jistě uznáte, že nemá smysl mít v pracovně jedinou zásuvku u psacího stolu, když potřebujete na jeho druhém konci mít zapojenou elektroniku nebo elektrické nářadí. Zásuvek bývá v obývacích pokojích, ložnicích, pracovnách a v kuchyních více, a na vás je rozmyslet si, jak budete mít rozmístěný nábytek, a zda by nebylo lepší umístit tam některé zásuvky navíc, kdybyste v budoucnu měnili koncepci místnosti a potřebovali je na opačné straně. Velmi důležité je také promyslet, jaké spotřebiče budou v které zásuvce v provozu, abyste ji nepřetěžovali.

zapojení spotřebičů

Zásuvky v koupelně – někteří prozíraví lidé nemají v koupelně zásuvku žádnou. Vystačí tu s centrálním svítidlem, případně lokálním osvětlením zrcadla, ale zásuvku ponechávají mimo místnost z bezpečnostních důvodů. Elektrikář sice veškeré obvody zapojí podle bezpečnostních norem, ale i při vší snaze, přece jen se v koupelně objevuje stříkající voda ze sprchy či z umyvadla, a není to zkrátka obývací pokoj, kde žádnou vodu v umyvadle nemáte. Pokud máte pračku umístěnou mimo koupelnu, je bezpečnější používat elektrické přístroje (kromě bateriových) v jiných prostorách.


https://www.fiket.cz
marekrohlik@seznam.cz