21 Čvc
2023

Kolagen, nebo také collagen je protein, který tvoří pojivové tkáně. U savců je nejvíce zastoupeným proteinem, jelikož tvoří cca 25–30 % z celkového obsahu bílkovin v našem těle. Dále tvoří například až 2 % svalové tkáně a 6 % šlach. Dále je hlavní složkou chrupavek, vazů, kostí a také kůže. Společně s keratinem je zodpovědný za to, že je naše pleť pevná a pružná. Když ho začneme ztrácet, nebo se začne degradovat, vede tento proces k vráskám, což nevyhnutě patří ke stárnutí.

Název kolagen je odvozen od řeckého slova pro lepidlo, což je výstižné, jelikož kolagen je takové lepidlo pro naše tkáně a další části těla. Navíc, v dávných dobách se vyvařovali šlachy a kůže zvířat, aby z nich lidé získali lepidlo, což se právě dělo díky kolagenu.

kolagen

Kolagen se využívá v dentální medicíně, v ortopedii a také v chirurgii. Využívá se i v plastické chirurgii. Například slouží jako pomůcka pro hojení ran u popálených pacientů. Dále se používá při náhradě kůže a také při rekonstrukci kostí. Tento kolagen se získává především ze zvířat, hlavně z prasat, ale využívá se i lidský kolagen, který je ale pochopitelně dražší. Lidský kolagen se získává ze zemřelých nebo z placenty.

Kolagen se také hojně využívá v kosmetických produktech. Najdete ho v krémech, sérech, ampulkách, esencích. U kolagenu je velmi důležité, aby byl dobře naformulovaný, jelikož jinak nebude v kosmetice správně působit. Pokud jsou buňky kolagenu příliš velké, nedokážou správně proniknout do kůže a odvést svou práci.

krém

Kolagenu existuje více než dvacet typů, a také mají několik různých struktur. Každý slouží pro něco trochu jiného. Třeba kolagen III najdete především u mladé pleti, navíc se objevuje při hojení různých ran. Kolagen může být poškozen i vnějšími vlivy, jako třeba znečištěným ovzduším nebo přílišným působením UV záření, kdy nepoužijeme opalovací krém.


https://www.fiket.cz
marekrohlik@seznam.cz